Ani Hit Düşüşü Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Berkan Uras

WebmasterWM
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
29
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
Kayseri
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarı
335

Ani hit düşüşleri bir çok internet adresinin belli zamanlarda karşılaşmış olduğu sorunların başında bulunmaktadır. daha çok görünürde bir sebep bulunmamasının yanında yaşanacak olan ani hit düşüşleri daha büyük sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Ortaya çıkan bu hit düşüşleri sebepsiz olarak bulunmamaktadır. Yaşanacak olan düşüşlerin altında gözden kaçırmış olabileceğiniz nedenler görülebilir.

Bu yazımız içerisinde internet adreslerinin sık sık karşı karşıya kaldığı ani hit düşüşlerinin altında bulunan nedenleri sizlerle bir araya getireceğiz. Ayrıca hit ve trafik düşüşlerini nasıl tespit yapabileceğinizi, hit düşmesi durumlarının neden kaynaklandığı sizlere belirteceğiz.

Nasıl Anlaşılır?

Ani hit düşüşü tespiti son derece kolaydır. Düzenli şekilde trafik değerlerini kontrol etmemiş olan internet adresi sahipleri ani düşüşleri fark edememektedir. Bununla beraber kontrol edilmesi durumunda bile gözden kaçırabilirseniz. Ani hit düşüşlerini tespit edebilmek adına yapmanız gereken Google Analytics verilerinden yararlanmaktır. Özellikle düzenli aralıklar üzerinden verilerinizi kontrol etmeniz durumunda ani iniş çıkışları tespit edebilirsiniz.

Veriler üstünde kontrol etmeniz konusunda bu alanda gerekecek olan bir diğer nokta ise günler ve cihazlara göre verilerin incelenmesidir. Bununla beraber mülke ait ortaya çıkan izleme kodunun doğru bir biçimde çalıştığını incelemeniz gerekir. Trafik düşüşlerini tam olarak belirledikten sonra artık sıra bu düşüşlerin altında yatan nedenleri görebilirsiniz.

Ani hit düşüşlerinin altında ise birden çok neden görülebilir. Bu yazımızda internet üzerinden en yaygın karşılaşılan sorunları ve çözümleri sunacağız.

Sitede Yapılacak Çalışmalar

Site üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar hit düşüşlerine sebebiyet verebilmektedir. İnternet adresi tasarımı üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler ya da taşıma gibi pek çok uygulama site trafiğinde iniş çıkışlara yol açabilmektedir. Son dönemlerde ortaya çıkan hit düşüşleri ile karşı karşıya kalmanız durumunda bu durumda internet adresinizin SEO durumunu inceleyebilirsiniz.

İçerik Problemleri

İçerikten kaynaklanmış olan problemlerinizde karşımıza internet adresinde bulunan kopya ve zayıf içerikler görülebilmektedir. Kopya ya da zayıf içeriklerin bulunması internet adresinizin ceza almasına neden olabilir. Özellikle yazı içerisinde linklerle dolmuş olması başınızı ağrıtabilir. İnternet adresinize eklenecek olan her bir içeriğin kalitesinin yüksek olması gerekmektedir. Bununla beraber sitenizdeki sayfalar üzerinde belli bir kaliteye sahip olması gerekmektedir.

Algoritma Güncellemesi

Dönemsel olarak ortaya çıkan ani hit düşüşlerinde en belirgin nedenler arasında Google’ın algoritma güncellemeleri gelmektedir. Google sürekli olarak gelişirken belli zamanlarda algoritma güncellemeleri yapabilmektedir. Bu güncelleme konuları SEO üzerine kurulacak olan bloglarda ya da forumlarda bu güncelleme durumlarına ilişkin en son haberleri kolayca görebilirsiniz. Eğer bir algoritma güncellemesi yaşanacak olan zamanda trafiğinizde ani düşüşler yaşanması durumunda düşüşün sebebi çok yüksek ihtimalle güncelleme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ses getirecek olan güncellemeler bolglar üzerinde ve forum da yer almaktadır. Bununla beraber küçük çaplı güncellemelerden haberdar olmak zor olabilmektedir. Hit düşüşleri konusunda SERP geçmişinizi inceleme imkanına erişebilirsiniz. Eğer iniş çıkışlarla karşılaşmanız durumunda küçük çaplı olan algoritma güncellemeleri internet adresinizin trafiğini etkilemektedir.

Doğal Olmayan Linklerin Ortaya Çıkarılması

İçeriklerin gizli hale getirilmesi ve doğal bulunmayan linklerin internet adresiniz üzerinde yer alması sitenizin trafiğinin düşmesine neden olabilmektedir. Bununla beraber bu linklerin var olması yalnızca trafik düşüşlerine neden olmamakta aynı zaman da internet adresinizin yüklü bir ceza almasına da yol açabilmektedir. Doğal olmayan linklerin tespiti konusunda mutlaka küçük ölçekli internet adresleri üzerinde kolay olabilmektedir. Ancak ortalamanın üstünde ölçek durumlarına sahip olan internet adresinde bu linklerin tespit edilmesi zor hale gelebilmektedir. Bu nedenle linkleri tespit ederken bir araçtan yardım almanız gerekmektedir.
 
Tepkiler: tex
Üst