Blog Açtıktan Sonra İlk Yapılması Gereken 4 Şey

Deniz Sever

WebmasterWM
Katılım
25 Ocak 2019
Mesajlar
33
Tepkime puanı
4
Puanları
8
Konum
Konya
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarlığı
272

Blogunuzun daha iyi bir performans göstermesi için blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler hakkında bilinçlenin!

Hakkımda Sayfası Oluşturmak

Ziyaretçilerin blog sayfalarında genel olarak ilk yaptığı davranışlardan birisi blog sayfasının kime ait olduğu hakkında fikir sahibi olmayı istemeleri üzerine ‘’ hakkımda sayfası ‘’ aramak olmaktadır. Blogun ciddiyeti hakkında fikir vermek blog sahibinin kendisini tanıtması ile mümkündür. Bu durum ziyaretçilerde güven oluşturması açısından ve sonrasında da blogun ziyaret edilmesi açısından gereklidir. Hakkımda sayfası oluşturma için dikkat edilecek bazı hususlar şöyledir:

  • Kendinizden başkası imiş gibi bahsetmemelisiniz
  • Samimi ve dürüst olarak sizinle ilgili doğru bilgileri blogunuza eklemelisiniz
  • Kendiniz ile ilgili bilgi ve deneyimlerinizden bahsedin
  • Gülünç ve argo kelimelerden uzak durarak okuyucularınız ile samimi bir etkileşim içerisinde kalın
  • Blogunuzun misyonundan ve vizyonundan bahsedin
Google Analytics’e Kaydolma

Ücretsiz bir Google servisi olan Google Analytics ziyaretçilerin blogunuza nereden ve nasıl giriş yaptıkları hakkında size veriler sunar. Aynı zamanda blogunuza sağladığınız yazılar, kampanyalar ve linklemeler hakkında da bilgi alır ve bunların başarısını ölçersiniz. Blogunuz ile ilgili yeni stratejiler belirlemenizde Google Analytics önemli ve yararlı bir Google servisidir.

Sosyal Medyada Yer Alma

Hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşmanın en gerekli yollarından olan sosyal medya blogunuzda bahsettiğiniz konulara ilgi duyacak potansiyel ziyaretçileri bulmanıza yardımcı olur. Sosyal medya hesaplarını tek bir yerden yöneterek aktif tutmak ziyaretçileriniz ile bağlantı kurmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Sitemap Oluşturma

Google ve blog arasındaki teknik ilişkinin net bir şekilde görülmesini ve analiz edilmesini sağlayan Google web yöneticisi araçları ile sitemap oluşturma bağlantısında bulunabilirsiniz. Tarama hataları, arama sorguları, site haritaları ve blogunuza olan bağlantıları sitemap eklentisi ile görebilirsiniz.
 
Üst