Trafik Arttırma Yöntemleri

Berkan Uras

WebmasterWM
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
29
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
Kayseri
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarı
342

Günümüzde yapılacak profesyonel ve etkili SEO çalışmaları neticesinde web sitelerinin trafiğini arttırarak sitenin daha popüler hale gelmesi sağlanabilmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknolojinin gelişimi ve internetin oldukça popüler hale gelmesi ile birlikte internet sitelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu anlamda kurulan internet sitelerinin uzun soluklu olması ve bu sitelerden para kazanabilmenin en önemli şartlarından birisi de sitenin yoğun bir ziyaretçi girişine sahip olmasıdır. Bu trafik ne kadar artarsa web sitelerinin kazançları artacağı gibi arama motorlarında da daha süt sıralarda yer alınmaktadır.

İnternet siteleri arasında rekabetin üst seviyede olduğu düşünüldüğünde web sitesi trafik arttırma yöntemleri büyük önem kazanmaktadır. Bu yöntemler sayesinde web sitelerinin trafiğinin ciddi oranda artma ve ziyaretçilerin sitede zaman geçirme sürelerinde de ciddi bir yükselme olacaktır. Web sitesi trafik arttırma yöntemlerinden bazıları ise şu şekildedir;

SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları web sitesi trafiğinin arttırılması için en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Arama motorlarında kazandığınız organik ziyaretçiler sadece site trafiğini arttırmakla kalmamakta elde edilen gelirinde büyük oranda artmasını sağlamaktadır

SEO çalışmalarında süreklilik oldukça önemlidir. Bu sebeple gerçekleştirilen çalışmaların getirileri incelenmeli ve süreklilik sağlanmalıdır. Bu noktada web sitesi trafiğini arttırmak için yapılan paylaşımların her zaman SEO uyumlu olarak yazmaya özen gösterin.

Sitenizin Hızının Arttırılması

Sitelerin yavaş yüklenmesi ve sayfa geçişlerini yavaş olması kullanıcıların en çok şikâyet ettikleri konuların başında gelmektedir. Eğer web sitenizin ziyaretçi sayısını artması isteniyorsa site hızını yeterli seviyede olması gerektiği unutulmamalıdır. Tercih edilen hosting firmanızın hizmet kalitesi de bu anlamda oldukça etkilidir. Aralıklarla internet sitesini hızı ölçülmeli olası yavaşlamalara anında müdahale edilmelidir. Yapılan tüm iyileştirme faaliyetlerine rağmen hala yeterli hız sağlanamıyorsa tercih edilen Hosting firmasının değiştirilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Kullanımı

Siteniz için oluşturulan farklı sosyal medya platformları için üyelikler sayesinde site ile ilgili tüm haber, bilgi ve gelişmeler daha büyük kitlelere ulaştırılabilmektedir. Ayrıca buraya yapılan paylaşımlarla ilgili linkler ekleyerek daha fazla kişinin yapılan paylaşımlardan haberdar olması sağlanabilmektedir. Bu anlamda merak uyandırıcı tabirler kullanmak etkili olacaktır.

E-Mail Aboneliği

Web sitelerinde paylaşılan yeni içeriklerini ziyaretçilere ulaştırmak ve paylaşımlarda haberdar olmalarını sağlamak amacıyla eğer wordpress kullanıyorsanız e-mail aboneliği eklentisi kullanarak bir e-mail listesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede yapılan paylaşımların haberi eklenen listeye otomatik olarak yollanabilmektedir. Bu durum sitenin sadık bir ziyaretçi kitlesi kazanmasına oldukça yardımcı olacaktır.

Backlink Kullanımı

Çeşitli web sitelerinde yazı linklerinizi paylaşarak web sitesi ziyaretçilerinin artması sağlanabilmektedir. Bu noktada popüler sitelerde yazı linklerinin paylaşılması ile birlikte etkili backlinkler de kazanılmaktadır. Bunu sağlamak için özellikle forum, sözlük gibi internet siteleri çok daha etkili olacaktır. Çeşitli blog ve internet sitelerindeki yazılara yorumlar yazıp bu yorumlara link eklemek de oldukça faydalı olacaktır.

Yaratıcı, Özgün ve Merak Uyandıran Başlıklar

Web sitelerinde yapılan paylaşımların yazı başlığı ne kadar dikkat ve özgün olursa o paylaşımım okunma ve ilgi çekme olasılığı da aynı derecede artacaktır. Bu sebeple yazı başlıkları iyice düşünüldükten sonra yazılmalıdır. Yapılan paylaşımlarda kullanılan yazı başlıkları yaratıcı olmalı, merak uyandırmalı ve içerisinde anahtar kelimeler barındırmalıdır. Sitelerde yapılan paylaşımların içeriği ne kadar iyi ve faydalı olursa olsun, eğer kullanılan başlık yeterli olmaz ise paylaşım gereken ilgiyi görmekten oldukça uzak kalacaktır.

Misafir Yazarlık

Web sitesinin alanına yönelik hizmet sunan bazı popüler bloglarda misafirlik yazarlık yaparak yazdığınız yazı içerisinde kendi web sitesinin linkli paylaşılabilmektedir. Bu sayede diğer blogları ziyaret eden ve yazdığınız o yazıyı okuyan kullanıcıların siteyi ziyaret etme olasılığı oldukça artacaktır. Burada önemli olan paylaşılan linklerin abartılmamasıdır. Bu durum okuyucularda ters etki yaratabilmektedir.

Sosyal Medya Paylaşım Butonları

Web sitelerinde yapılan paylaşımların başkaları tarafından kendi sosyal medya platformlarında ya da başka internet mecralarında paylaşmak isteyebilmektedir. Bu sebeple paylaşılan her içeriğinizin altında sosyal medya paylaşım butonları olmalıdır. Ayrıca ziyaretçilerin paylaşım yapmalarına yönelik teşviklerde yapılmalıdır. Yapılan bu paylaşımlar ile web sitesinden haberi olmayan kişilerinde siteye gelmesi sağlanabilmektedir.

Sürekli Güncellenen Site İçeriği

Web siteleri kısa aralıklara yeni içerikler paylaşmalı ve bu içeriklere genelde güncel konulardan seçilmelidir. Bunun yapılmaması halinde hem ziyaretçi sayısında yeterli artış olmaz hem de normalde siteyi ziyaret eden kişilerinde bir süre sonra sıkılarak tekrar siteyi ziyaret etmemesine neden olmaktadır. Bununla birlikte güncellenen site içeriği SEO açısından da oldukça faydalı bir çalışmadır. İçeriklerin uzun vadeli, yararlı ve özgün olmasına dikkat edilmelidir.
 
Üst