Türkiye’deki Hackerlar

Zeki Aydın

WebmasterWM
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
20
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
İzmir
Uzmanlık Alanı
SEO
362

Türkiye’de hacker var mı? Türkiye’deki hackerlar ne yapıyor? Aşağıda tüm merak ettiklerinizin yanıtı verilmiştir. Bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’deki Hackerlar Ne Yapar?

Kodlama alanında başarılı şekilde hareket eden hackerler Türkiye’de de var. Türkiye’deki hackerlar ne yapar sorusu sıkça sorulan sorular arasında. Baktığınızda iyiye ya da kötüye kullandığı bilgiler ile gündeme gelmiş olan çok sayıda hacker olduğunu göreceksiniz.

Genel olarak hackerların bilgileri iyiye kullandığı noktalarda gündeme gelmesi söz konusu oluyor. Yasal anlamda suç olmaması halinde, ödüllendirilmesi de mümkün. Direkt olarak akıllara şahıs şirketleri üzerinden hackleme işlemi ile çeşitli girişimlerde bulunan hackerlar geliyor.

  • Yardım amaçlı site hacklemelerinin olması
  • Şirketin dikkatini çekmek amaçlı hackelelerin olması
  • Siteleriin kötü amaçlı kişilerden kurtarılması için hackelemelerin olması
Yukarıda verilen amaçlar ile hacerların işlem yaptığını söyleyebiliriz. Bunun dışında elbette Türkiye’de de kötü amaçlı kullanımların olduğunu söyleyebiliriz. Siyah şapkalı hacker denen kişiler tarafından kötüye kullanımı olan sistemsel girişimlerin olduğunu bilmelisiniz. Özellikle kredi kartı bilgilerine erişim, işlemlerin yapılması, şirketlerin siteleri üzerinden nakit karşılanması gibi kötüye kullanılan çok sayıda işlem yapılabilir. Türkiye’deki hacker suçları dendiğinde, ilk olarak akla gelen kredi kartı üzerinden gerçekleştirilen işlemler olduğunu söyleyebiliriz. çoğu zaman gündeme gelen durum, kişilerin kartları üzerinden yapılan yasal olmayan işlemlerdir.

Türkiye’deki Hacker Suçları

Özel bilgilere erişim yasak olduğundan, akla ilk gelen hacker işlemlerinin ne gibi suçları olduğudur. Bakıldığında, direkt olarak hacker olmanın suç olduğunu gösteren işlemler vardır. Direkt olarak cezalandırılması, yapılan işlemlerin kimin tarafından yapıldığını bulma ile olacaktır. bilişim konusunda başarılı olan kişilerin bu işlemleri gizli şekilde gerçekleştirmesi yüksek ihtimaldir. Ancak IP ve buna benzer gizli seçenekler üzerinden hacker suçları açığa çıkmaktadır. Türkiye’deki hacker suçları da aynı şekilde, kişilerin gizli olarak yapmış olduğu işlemlerin kötüye kullanılması durumunda direkt olarak yasal olarak işlem görmesi ile sonuçlanacaktır. Hacker olan kişilerin bilgilerini doğru yönde kullanmaması son derece tehlikeli olacaktır.

İyi Bir Hacker Nasıl Olur?

Yaptığınız işlemlerin kimseye zarar vermemesi açısından iyi bir hacker olmak isteyebilirsiniz. Bunun için en iyi örnek beyaz şapkalı olan hackerlardır. Sadece işin hacker olmak kısmı ile ilgilenme, direkt olarak sadece istenen bilgilere erişim ve bu erişim aşamasında yardım ile olacaktır. İyi bir hacker olmak için ne gerekiyorsa, sadece o hususlara göre hareket etmeniz yeterli olacaktır. Hacker olmak konusunda verilen bilgiler önemli olacak.
 
Üst